Americký producent Hybris zahraje v Černošicích, přinášíme rozhovor


Do Černošic 16. dubna zavítá americký producent a DJ Hybris v rámci prvního letošního večera série BASS ČERNOŠICE, která se věnuje elektronické hudbě. Hybris, vlastním jménem Evan Vischi, po mnoha letech strávených ve studiu v roce 2006 začal vydávat své první tracky pod pseudonymem Robot Death Squad. O necelé tři roky později opustil Spojené státy i svůj umělecký pseudonym a přemístil své působiště do Prahy. Zde pod novým jménem Hybris vytváří své první světově úspěšné skladby (Macrophage, The Cleaner) význačné originálním temným projevem a experimentální rytmikou. Tento styl Hybrisovi zůstal a v roce 2014 vydává své první album Emergence na prestižním Invisible Recordings, které patří světové jedničce, projektu Noisia. Album se setkalo s velkým úspěchem, nejen u fanoušků, ale i v médiích a Hybris se tak zařadil mezi nejvýznamnější světové producenty žánru.

Přinášíme Vám exkluzivní rozhovor, který nám Evan poskytl.

Někdy je těžké vysvětlit, co to vlastně je být DJ či producent. Jak ty, jakožto slavný umělec, vysvětluješ lidem svojí práci?

DJing je tvorba propracovaného sletu skladeb do specifického pořadí tak, aby si to publikum užilo a následně je naživo plynule míchat v jeden ucelený set. „Produkce“ v elektronické muzice znamená skládání hudby, kterou DJové pak hrají. Dnes se většinou skládá vše na počítači s mnoha různými externími komponenty a živými nástroji.

O slávě toho moc nevím, zatím se stále považuji za součást undergroundu, ale být producentem a DJem z profese bylo vždycky mým snem. Lidé mají různé ambice, ale pro mě je sedět ve studiu a skládat skladby, které si lidé zamilují a pořádně s nimi na parketu zahýbou, a jezdit hrát o víkendech jako DJ něco, co jsem vždy miloval a vždycky budu. Někdy přemýšlím, jak jsem vlastně skončil u skládání bizarní elektronické hudby jako u činnosti, která mě živí, ale vlastně jsem rád, že se to všechno semlelo takhle.

Na čem nyní pracuješ?

Momentálně jenom hromadím skladby. Jsem stále ve studiu a obvykle si vytvořím kolekci nových skladeb a pak rozhoduji, co budu dělat s těmi nejlepšími. Právě jsem vydal novou věc jménem Carousel u vydavatelství Plasma Audio, které sídlí v Meulbourne. Další vyšel na Invisible recordings 18. března a právě jsem dokončil dvě kolaborace s Gridlokem, které brzy vyjdou na jeho labelu Project 51.


Které s tvých tracků považuješ za nejlepší?

Těžká otázka, většinou jsem ke své tvorbě dost kritický… Nicméně musím říct, že skladba Carousel pro mě byla opravdu velkým krokem. Hrozně jsem chtěl udělat zvláštní a technickou

skladbu, která je ale stále SRANDA. Trvalo to opravdu dlouho a jistě si někteří lidé myslí, že je divná, ale nakonec jsem byl ohromen tou nesmírně pozitivní odezvou na ni.


Proč ses vlastně v roce 2008 přestěhoval do Česka? Co se ti tady líbí a co nelíbí?

Já jsem hrozně chtěl na chvíli žít v Evropě a ČR mi přišla jako skvělé místo. Je tu tolik věcí, které si zamilujete, skvělé pivo, vydatné české jídlo, černý humor a krásná města. Co se mi nelíbí, myslím, že zde není dostatek společenské odpovědnosti a že spousta lidí se raději zamkne a nadává místo toho aby se zvedli a udělali něco, co situaci zlepší. (Nečekaně přeskakuje na chvíli do češtiny a dodává) Samozřejmě nemyslím všichni, ale jsem tady už 8 let, tak mám docela zkušenosti.

Co si myslíš o místní scéně?

Myslím, že česká scéna je extrémně zdravá. Zbožňuju většinu věcí od Rida a A-Craye.


Jakou hudbu posloucháš doma?

Doma povětšinou poslouchám hromadu starého hip hopu i pár těch nových týpků jako Joey Badass nebo Action Bronson. Stále nacházím nové umělce na elektronické scéně a snažím se držet tempo s tím, co se děje na drum&bassové scéně.

Co říkáš na akci Bass Černošice?

Nikdy jsem tam nebyl, ale slyšel jsem, že tyhle mejdany jsou epický, takže se nemůžu dočkat!

Přeloženo z angličtiny

V řadě již šestý díl Bass Černošice proběhne 16. dubna v Club Kině. Zvolené téma, v kterém se ponesou také kulisy a vizualizace je tentokrát Energie přírody. Těšit se můžete samozřejmě též na místní support DUNENI.cz crew ve složení Jenouch, Wolfik, MindGroove, Eight Times a Artomic. Nebude chybět fotbálek, vylepšený zvuk, světla, vizualizace, kulisy a hlavně skvělá atmosféra. Hlavním partnerem akce jsou třikrát chmelený Excelent od Gambrinusu.clanek3